Clover Easy vandhane med rehabhåndtag
Clover Easy vandhane med rehabhåndtag

Clover Easy
Håndvaskarmatur krom/sort (Udgået)

Artikel nr.:

6071574

Overflade:

Krom/Sort

Serie:

Clover Easy

Designer:

Jakob Jensen

VVS Nr.:

701446604

EAN Nr.:

5708516810131

Brugervenlighed for alle

Clover Easy sætter nye standarder for ergonomi og elegance. Udviklet til og designet i tæt samarbejde med, brugerne. Med et greb for mennesker i alle aldre og størrelser, uanset fysik og fingerkræfter. Et armatur, der trods den gennemtænkte ergonomi ikke går på kompromis med designet.

Sådan skabte vi Clover Easy

Clover Easy er i familie med Clover Green, som er designet af Damixas designingeniør Jakob Jensen. Målet med Clover Easy var at kombinere kroppen fra Clover Green med et ekstremt brugervenligt greb i et elegant design.

Derfor allierede vi os med det danske designstudie Design Concern, og vi inviterede brugere med særlige behov til at udvikle og designe sammen med os. Resultatet er det unikke greb Damixa Easy med ergonomisk fingerhul. Grebet kan betjenes med meget få kræfter - med fingre, knoer eller albuer. Og det gør det endnu mere fingernemt end nogensinde før at regulere vandets temperatur.

Hvis hænder kunne tale, ville de forlange et greb, som er designet med udgangspunkt i håndens ergonomi. Hvis øjnene skulle bestemme, ville de vælge et smukt design. Når både øjnene og hænderne bestemmer, vælger de Clover Easy.

Antiskoldning
Antiskoldning
Eco save
Eco save
X-Change
X-Change
Standard egenskaber
1-grebs armatur
Keramisk kartusche
Anti-skoldning funktion (38ºC)
Vandforbrug max.6 l/m (v/ 300kpa)
Eco-Save vandsparefunktion
Godkendelser
Målskitser & dokumenter
Download Reservedelstegning
Download Installationsguide
Download Målskitse
Download Rengøringsguide
Download Produktbillede
Reservedels nr. Navn Beskrivelse EAN Nr. VVS Nr.
Reservedels nr.:0315100 Navn:SLANGE PEX M10*1 Beskrivelse:450 MM, 3/8" EAN Nr.:5708516734710 VVS Nr.:
Reservedels nr.:5835700 Navn:AFSTANDSRING Beskrivelse: EAN Nr.:5708516100676 VVS Nr.:745120402
Reservedels nr.:2388000 Navn:SLANGE PEX M10*1 Beskrivelse:450 MM, 3/8" EAN Nr.:5708516709534 VVS Nr.:745122950
Reservedels nr.:2399000 Navn:FARVEMARKERING Beskrivelse:& NØGLE NV 3 EAN Nr.:5708516727712 VVS Nr.:745120338
Reservedels nr.:2362300 Navn:KARTUSHE KN35 Beskrivelse:Ø35 EAN Nr.:5708516727200 VVS Nr.:745120327
Reservedels nr.:0310800 Navn:NØGLE NV2 & SKRUER Beskrivelse:M4X8, M4X10, M4X12 EAN Nr.:5708516727668 VVS Nr.:745120293
Reservedels nr.:4845174 Navn:HÅNDTAG Beskrivelse:CLOVER EASY HÅNDVASK, KROM/SORT EAN Nr.:5708516740131 VVS Nr.:745123414
Reservedels nr.:0320000 Navn:HYLSE, BUND & RELEASEPINS Beskrivelse:KOMPLET EAN Nr.:5708516808619 VVS Nr.:745120346

FM Mattsson Mora Group Danmark

Østbirkvej 2, DK-5240 Odense NØ, DK-56416218 Tlf.: 88 33 00 34
damixa.dk

Live chat

Her kan du starte vores live-chat og snakke direkte med en medarbejder.
Chatten er primært for professionelle og installatører og er tilgængelig:
Alle hverdage fra kl. 08.30-15.00
Relaterede produkter som kunne være interessante