Damixa Clover Green vandhane med L-tud i overfladen krom
Damixa Clover Green vandhane med L-tud i overfladen krom

Clover Green

Køkkenarmatur

Artikel nr.:

6004710

Overflade:

Krom

Serie:

Clover Green

Designer:

Jakob Jensen

VVS Nr.:

705957804

EAN Nr.:

5708516814443

VA Nr.:

VA: 1.42/18915

Grøn og gennemtænkt

Clover Green er elegante og effektive armaturer med smarte, grønne funktioner indbygget. En elegant serie i stramme, enkle linjer, der passer til tidens moderne hjem. Serien har vundet Red Dot Award, Product Design i 2011.

Sådan blev Clover Green til

Clover Green er tegnet af Jakob Jensen, designingeniør hos Damixa. Serien udspringer af et udviklingsprojekt, som ikke handlede om design, fortæller Jakob Jensen:

"Det begyndte med, at vi udviklede et nyt system til det indvendige i vores armaturer. Et system, som skulle kunne bruges igen, så vi ikke skulle opfinde den dybe tallerken hver gang. Clover var det første design til den nye "indmad", tegnet med skarpe kanter og et stramt udtryk, er stadig yderst populært og et udtryk for Damixas tidsløse design."

Siden blev Clover opgraderet til Clover Green med flere smarte og besparende funktioner.

Vejl. Pris inkl. moms:
1450,00 kr.
Antiskoldning Antiskoldning
Koldstart Koldstart
Eco save Eco save
Rub clean Rub clean
X-Change X-Change
Standard egenskaber
Keramisk kartusche
Anti-skoldning funktion
Svingtud med 120° svingbegrænsning
Rub Clean til let fjernelse af kalk
Kold-starts funktion
Eco-Save vandsparefunktion
Støjgruppe 1
Trykgruppe 300 kPa
1-grebs armatur
Vandforbrug max. 8 l/m
228 mm fremspring
Målskitser & dokumenter
DownloadReservedelstegning
DownloadInstallationsguide
DownloadMålskitse
DownloadRengøringsguide
DownloadProduktbillede
Reservedels nr. Navn Beskrivelse EAN VVS
Reservedels nr.:23880 Navn:SLANGE PEX M10*1 Beskrivelse:450 MM, Ø10 EAN:5708516709534 VVS:745122950
Reservedels nr.:58357 Navn:AFSTANDSRING Beskrivelse: EAN:5708516100676 VVS:745120402
Reservedels nr.:23990 Navn:FARVEMARKERING Beskrivelse:& NØGLE NV 3 EAN:5708516824657 VVS:745120338
Reservedels nr.:58051 Navn:X-RINGE Beskrivelse:Ø40X3,7X4,2 EAN:5708516031574 VVS:745121511
Reservedels nr.:23623 Navn:KARTUSHE KN35 Beskrivelse:Ø35 EAN:5708516727200 VVS:745120327
Reservedels nr.:31510 Navn:SLANGE PEX M10*1 Beskrivelse:"450 MM, 3/8""" EAN:5708516734710 VVS:
Reservedels nr.:23989 Navn:TOPSTYKKER, DÆKKAPPER Beskrivelse:& SVINGBEGRÆNSER EAN:5708516824695 VVS:745120337
Reservedels nr.:48220 Navn:PROD ACC X-CHANGE Beskrivelse: EAN:5708516602941 VVS:729319604
Reservedels nr.:31080 Navn:NØGLE NV2 & SKRUER Beskrivelse:M4X8, M4X10, M4X12 EAN:5708516727668 VVS:745120293
Reservedels nr.:32250 Navn:LUFTBLANDER M24X1 Beskrivelse:RUBCLEAN, 8L/MIN EAN:5708516815051 VVS:745122316
Reservedels nr.:32210 Navn:KARTUSHE Beskrivelse:KN35 EC (KOLD START) EAN:5708516814849 VVS:745122300
Reservedels nr.:31030 Navn:LUFTBLANDER M24X1-S Beskrivelse:RUBCLEAN EAN:5708516727620 VVS:745120289
Reservedels nr.:31020 Navn:UDLØSERENHED OG BUND Beskrivelse:KOMPLET EAN:5708516727736 VVS:745120288
Reservedels nr.:23996 Navn:STØTTE- & X-RINGE Beskrivelse: EAN:5708516727743 VVS:745120341
Reservedels nr.:60002 Navn:CLOVER KØKKEN Beskrivelse:XC U/BASE, RUBCLEAN EAN:5708516721833 VVS:705963904
Reservedels nr.:32256 Navn:LUFTBLANDER M24X1 Beskrivelse:RUBCLEAN, 8L/MIN, STEEL EAN:5708516815068 VVS:745122317

FM Mattsson Mora Group Danmark

Østbirkvej 2, 5240 Odense NØ Abildager 26 A, 2605 Brøndby Tlf.: 88 33 00 34
www.damixa.dk

Live chat

Her kan du starte vores live-chat og snakke direkte med en medarbejder.
Chatten vil være tilgængelig:
Alle hverdage fra kl. 08.30-15.00