1-grebs Bell køkkenarmatur i dansk design
1-grebs Bell køkkenarmatur i dansk design

Bell

Håndvaskarmatur med bundventil

Artikel nr.:

9082700

Overflade:

Krom

Serie:

Bell

Designer:

Jakob Jensen

VVS Nr.:

701941804

EAN Nr.:

5708516821700

Blød og indbydende

Krom og stål kan også være indbydende, ja ligefrem hyggeligt. Se bare Bell med de smukke, buede former. En anderledes armaturserie, hvor kroppens bund nærmest svæver over bordpladen eller håndvasken. Smarte og grønne funktioner er indbygget.

Sådan skabte vi Bell

Hvordan skal fremtidens armatur se ud? Hvilke funktioner er der brug for? Det var nogle af de spørgsmål, vi stillede - både til os selv og til danske forbrugere. Tegnedag, konceptudvælgelse og præsentation i fokusgruppe gav os svarene. Designkonceptet kalder vi cosy chrome - hyggelig krom - og resultatet er Bell.

Vores egen designer, Jakob Jensen, fortæller:

"Ideen bag Bell var at tage noget koldt og skarpt og gøre det blødt og rundt. Gøre det naturligt og indbydende. Desuden er Bell designet med færre overgange og åbninger, så armaturet er ekstra nemt at gøre rent."

Vejl. Pris inkl. moms:
2585,00 kr.
Antiskoldning Antiskoldning
Koldstart Koldstart
Eco save Eco save
Rub clean Rub clean
X-Change X-Change
Standard egenskaber
1-grebs armatur
Svingtud med 120° svingbegrænsning
Keramisk kartusche
Kold-starts funktion
Rub Clean til let fjernelse af kalk
Anti-skoldning funktion
Vandforbrug max.6 l/m
Eco-Save vandsparefunktion
Bundventil med klikfunktion
Godkendelser
Målskitser & dokumenter
DownloadReservedelstegning
DownloadInstallationsguide
DownloadMålskitse
DownloadRengøringsguide
DownloadProduktbillede
Reservedels nr. Navn Beskrivelse EAN VVS
Reservedels nr.:23880 Navn: SLANGE PEX M10*1 Beskrivelse:450 MM, Ø10 EAN:5708516709534 VVS:745122950
Reservedels nr.:03151 Navn: SLANGE PEX M10*1 Beskrivelse:450 MM, 3/8" EAN:5708516734710 VVS:#N/A
Reservedels nr.:58357 Navn: AFSTANDSRING Beskrivelse: EAN:5708516100676 VVS:745120402
Reservedels nr.:23623 Navn: KARTUSHE KN35 Beskrivelse:Ø35 EAN:5708516727200 VVS:745120327
Reservedels nr.:23850 Navn:KOMPLET BUNDVENTIL Beskrivelse:M/KLIKFUNKTION EAN:5708516712022 VVS:745121334
Reservedels nr.:03108 Navn: NØGLE NV2 & SKRUER Beskrivelse:M4X8, M4X10, M4X12 EAN:5708516727668 VVS:745120293
Reservedels nr.:48221 Navn: X-CHANGE Beskrivelse:KLIK-BUNDVENTIL EAN:5708516611912 VVS:729319704
Reservedels nr.:23585 Navn: UDLØSERENHED MM Beskrivelse:UDLØSERENHED, RING F/TAP & SKRUE M4X10 EAN:5708516603641 VVS:745120303
Reservedels nr.:03222 Navn: LUFTBLANDER M22x1 Beskrivelse: RUBCLEAN, 6L/MIN EAN:5708516814818 VVS:745122310
Reservedels nr.:93007 Navn: DÆKKNAP Beskrivelse: EAN:5708516822264 VVS:745120380
Reservedels nr.:93008 Navn: O-, SLIDRINGE & SVINGBEGR Beskrivelse: EAN:5708516822271 VVS:745123200
Reservedels nr.:93010 Navn: DÆKKAPPE, TOPST & FARVEM Beskrivelse: EAN:5708516822288 VVS:745120376

FM Mattsson Mora Group Danmark

Østbirkvej 2, 5240 Odense NØ Abildager 26 A, 2605 Brøndby Tlf.: 88 33 00 34
www.damixa.dk

Live chat

Her kan du starte vores live-chat og snakke direkte med en medarbejder.
Chatten vil være tilgængelig:
Alle hverdage fra kl. 08.30-15.00
Relaterede produkter som kunne være interessante