Håndvaskarmatur med bundventil
Håndvaskarmatur med bundventil
Håndvaskarmatur med bundventil
Håndvaskarmatur med bundventil
Håndvaskarmatur med bundventil

Clover Green

Håndvaskarmatur med bundventil

Artikel nr.:

6084710

Overflade:

Krom

Serie:

Clover Green

Designer:

Jakob Jensen

VVS Nr.:

702297804

EAN Nr.:

5708516814573

VA Nr.:

VA: 1.42/18916

Grøn og gennemtænkt

Clover Green er elegante og effektive armaturer med smarte, grønne funktioner indbygget. En elegant serie i stramme, enkle linjer, der passer til tidens moderne hjem. Serien har vundet Red Dot Award, Product Design i 2011.

Sådan blev Clover Green til

Clover Green er tegnet af Jakob Jensen, designingeniør hos Damixa. Serien udspringer af et udviklingsprojekt, som ikke handlede om design, fortæller Jakob Jensen:

"Det begyndte med, at vi udviklede et nyt system til det indvendige i vores armaturer. Et system, som skulle kunne bruges igen, så vi ikke skulle opfinde den dybe tallerken hver gang. Clover var det første design til den nye "indmad", tegnet med skarpe kanter og et stramt udtryk, er stadig yderst populært og et udtryk for Damixas tidsløse design."

Siden blev Clover opgraderet til Clover Green med flere smarte og besparende funktioner.

Vejl. Pris inkl. moms:
1565,00 kr.
Antiskoldning Antiskoldning
Koldstart Koldstart
Eco save Eco save
Rub clean Rub clean
X-Change X-Change
Standard egenskaber
Keramisk kartusche
Anti-skoldning funktion
Bundventil med klikfunktion
Rub Clean til let fjernelse af kalk
Kold-starts funktion
Eco-Save vandsparefunktion
Støjgruppe 1
Trykgruppe 150 kPa
1-grebs armatur
117 mm fremspring
Godkendelser
Målskitser & dokumenter
DownloadReservedelstegning
DownloadInstallationsguide
DownloadMålskitse
DownloadRengøringsguide
DownloadProduktbillede
Reservedels nr. Navn Beskrivelse EAN VVS
Reservedels nr.:2399900 Navn:KIT HYLSE, BUND & RELEASEPINS Beskrivelse:KOMPLET EAN:5708516727767 VVS:745120342
Reservedels nr.:2388000 Navn:KIT SLANGE PEX M10*1 Beskrivelse:450 MM, Ø10 EAN:5708516709534 VVS:745122950
Reservedels nr.:0315100 Navn:KIT SLANGE PEX M10*1 Beskrivelse:"450 MM, 3/8""" EAN:5708516734710 VVS:
Reservedels nr.:5835700 Navn:KIT AFSTANDSRING Beskrivelse: EAN:5708516100676 VVS:745120402
Reservedels nr.:2399000 Navn:KIT FARVEMARKERING Beskrivelse:& NØGLE NV 3 EAN:5708516727712 VVS:745120338
Reservedels nr.:2398900 Navn:KIT TOPSTYKKER, DÆKKAPPER Beskrivelse:& SVINGBEGRÆNSER EAN:5708516727705 VVS:745120337
Reservedels nr.:0310800 Navn:KIT NØGLE NV2 & SKRUER Beskrivelse:M4X8, M4X10, M4X12 EAN:5708516727668 VVS:745120293
Reservedels nr.:238500000 Navn:KOMPLET BUNDVENTIL Beskrivelse:M/KLIKFUNKTION EAN:5708516712022 VVS:745121334
Reservedels nr.:482210000 Navn:PROD ACC X-CHANGE Beskrivelse:KLIK-BUNDVENTIL EAN:5708516611912 VVS:729319704
Reservedels nr.:0322100 Navn:KIT KARTUSHE Beskrivelse:KN35 EC (KOLD START) EAN:5708516814849 VVS:745122300
Reservedels nr.:0322300 Navn:KIT LUFTBLANDER M24X1 Beskrivelse:RUBCLEAN, 6L/MIN EAN:5708516814825 VVS:745122312

FM Mattsson Mora Group Danmark

Østbirkvej 2, 5240 Odense NØ Abildager 26 A, 2605 Brøndby Tlf.: 88 33 00 34
www.damixa.dk

Live chat

Her kan du starte vores live-chat og snakke direkte med en medarbejder.
Chatten vil være tilgængelig:
Alle hverdage fra kl. 08.30-15.00